Kameň trpezlivosti, syngué sabour, je útla a razantná kniha o osude (ne)jednej afganskej ženy. Je to tiež pomenovanie magického kameňa, ktorému sa človek môže vyrozprávať zo všetkého, čo ho ťaží. Kameň trpezlivosti všetko absorbuje, aj tie najhlbšie tajomstvá, a pokiaľ sa jedného dňa roztriešti, znamená to oslobodenie pre toho, kto sa mu vyrozprával zo svojich útrap. To vyplýva z perzskej mytológie.

Je zjavné, že isté oslobodenie nastáva už v momente vyrozprávania sa. V knihe Kameň trpezlivosti sa týmto kameňom stáva človek – muž, ktorý je po zasiahnutí guľkou do krku neschopný akejkoľvek reakcie. Vo vojnou zmietanom Afganistane sa o neho dennodenne stará jeho žena, ktorú starostlivosť už zmáha. Od utiekania sa k modlitbe sa začína obracať so svojimi otázkami na muža. A z otázok sa stávajú konštatovania, vymenovania možností a vyplavovanie tajomstiev, ktoré keby bolo všetko inak, by navždy ostali len v nej samej. Je z toho zmätená, ale nejde to inak. Vyrozpráva mu všetko, čo by sa inak vzhľadom na ich kultúru nikdy neodvážila. Všetko, čo by ju za iných okolností dostalo za hranice prijateľnosti v ich spoločnosti.

Najsilnejšou zložkou knihy je osud tejto ženy. Veci, ktoré svojmu manželovi vyzradí, sú… veci, ktoré by svojmu mužovi žena v našej kultúre bola schopná a ochotná povedať oveľa skôr. Situácie, ktoré by ani nemuseli nastať. Ťažkosti, o ktoré by sme sa my mohli podeliť, aj keď zložito a so sklopeným zrakom, ale diskutovať o nich. Veci, ktoré sú aj u nás tabu, ale nie až takým brutálnym tabu, akým sú v Afganistane a niektorých ďalších krajinách. Sú to veci kruté, ktoré by vôbec nemuseli byť. Ale aj tak ešte dlho budú. Tu aj tam. Vynikajúca kniha na premýšľanie o hraniciach v našich vzťahoch a o tom, aké následky tieto hranice majú.

Obálka knihy Kameň trpezlivosti

Druhou silnou stránkou knihy je jej forma. Tento príbeh je komorný. Prostredie je ohlodané na kosť, nedostaneme sa ďalej ako za hranicu izby. Všetky zvuky, rozhovory, všetko čo sa udeje v okolí, opisuje autor – rozprávač, ktorý je nehmotne v izbe. Za hranice izby sa dostávame len rozprávaním ženy. Zariadenie je tiež výsostne účelné. Okrem závesov tam nie je nič, čo by priamo neslúžilo v príbehu minimálne na zasadenie do časového rámca. A aj tie závesy sú využité, sú metaforou, ktorá je využívaná pri opisoch, keď sa vonku niečo deje. Jednoducho, funkčný minimalizmus.

Pravda a klamstvo. Tradície verzus modernosť. Intimita vo vzťahu alebo spoločensky dané konvencie? Kde je tolerancia, pochopenie či úcta? Podľa osudu ženy v knihe Kameň trpezlivosti je zrejmé, že stav ich spoločnosti nie je v skutočnosti priaznivý pre nikoho. Muži žijú v ilúzii a klamstvách. Ženy každým dňom skladajú posledné zvyšky sebaúcty, aby prežili. Nahliadnite za oponu vzťahov.

Kábulský rodák, Atik Rahimi, napísal príbeh na pamiatku afganskej poetky, ktorú brutálne zavraždil jej manžel. Za knihu získal v roku 2008 Goncourtovu cenu.

Rahimi, Atik. Kameň trpezlivosti. Bratislava: Slovart, 2009. 128 s.

Knihu som si prečítala vďaka blogu Knižný Tip. Vďaka.