Radi nazriete pod pokrievku ľudských osudov, osobností a trápení? Presne to vám Yalom sprostredkuje. Reálne a často naozaj ťažké príbehy ľudí, ktorých životná cesta priviedla k návšteve psychoterapeuta – krátke sumáre toho, prečo doktora Yaloma vyhľadali a ako spolu postupovali, aby vyriešili ich ťažkosti.

Yalom v knihe Všetko trvá krátko opisuje desať príbehov svojich pacientov. Načrtáva okolnosti, za akých sa s nimi stretával a prechádza torzom ich problémov a aj svojich úvah o tom, ako s nimi správne komunikovať. V skrátenej podobe zachytáva celý psychoterapeutický proces. Nevyhne sa mu ani pacient, ktorý nakoniec pomoc odmietne a Yalom celé roky len rozmýšľa, ako pán dopadol. Niektoré príbehy majú veru nečakané konce. V iných je potrebné poriadne sa vynájsť.

Kniha nadchne každého, kto ešte nemá skúsenosti so psychoterapiou alebo kto sa o túto oblasť zaujíma. Dozviete sa, ako to reálne funguje a s ktorými vecami a približne ako sa dá pohnúť. Možno ste psychoterapiu nikdy nezvažovali, možno vám to príde ako bláznivý nápad a možno máte len obavu, ako to bude prebiehať a chcete rozptýliť svoje obavy. Tak poďte do toho. Táto kniha je na to tá pravá.

Psychoterapia nie je len pre ľudí, ktorí majú psychické problémy spôsobené geneticky. Je aj pre úplne bežných ľudí, ktorých ochromí ťažšia životná situácia – môže ísť napríklad o vyhorenie v práci, ochorenie či úmrtie v rodine. Aj takéto veci dokážu paralyzovať a spôsobiť problémy.

YALOM, Irvin D. Všetko trvá krátko a ďalšie príbehy zo psychoterapie. Bratislava: Premedia, 2015. 192 s.