Značky

BooksCallingOd konca sedemdesiatych rokov minulého storočia sme nenechali potopiť The Clash a ich London Calling. A od augusta 2014 môžeme vyslyšať a šíriť aj iné volanie, volanie knihy, pretože Book’s Calling (Kniha volá). Je to sympatická, príjemná a okúzľujúca výzva. Formou nie je pesnička, ale zväčša fotky a k tomu citáty, ktoré zverejňuje Jakub z Prahy na instagramovom profile bookscalling.

Mottom tohto knižného projektu je Make Time for Reading. Anywhere, Anytime. (Sprav si čas na čítanie. Kdekoľvek, kedykoľvek.). Fotky zachytávajú Jakuba ako sedí a číta si na viac či menej zaujímavých, krásnych či rovno atypických miestach. Aj ten najväčší zhon okolo neho je zrazu minulosťou, keď je on sám ponorený do čítania. Fotografie vždy navodzujú atmosféru zastavenia, chuť na čítanie a odkazujú na neobmedzené možnosti čítania a jeho samotný zmysel v súčasnej dobe. Napriek tomu, že môžeme čítať kedykoľvek a kdekoľvek, táto činnosť sa ocitá na pokraji, pre mnohých je bez pochopenia. Niekedy ľudia len nestíhajú, no mnohí žiaľ vôbec nechcú. A na čítanie je toho neúrekom, že by sa neurazil ani ten naj(ne)náročnejší človiečik. Book’s Calling je práve o tom – nezabudnite, že existuje čítanie a doprajte ho sebe i ostatným. Celkom by som si priala ocitnúť sa aspoň raz tam, kde Jakuba práve fotia. Tie pohľady okolo musia stáť za to.   bookscalling2bookscalling3bookscalling4bookscalling5

Každú fotografiu sprevádza citát v anglickom jazyku, za všetky som vybrala pár dosiaľ publikovaných (pridala som letmý preklad, ak by ste potrebovali):

  • I find television very educative. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book. – Groucho Marx (Televízia vzdeláva. Akonáhle ju niekto zapne, odídem do inej miestnosti a čítam knihu.)
  • If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking. – Haruki Murakami (Ak čítaš len knihy, ktoré aj ostatní, môžeš si myslieť len to, čo všetci ostatní.)
  • Think before you speak. Read before you think. – Frances Ann Lebowitz (Rozmýšľaj, kým prehovoríš. Čítaj, predtým ako začneš myslieť.)
  • There are worse crimes than burning books. One of them is not reading them. – Joseph Brodsky (Sú horšie zločiny ako pálenie kníh. Jedným z nich je nečítať ich.)
  • No two persons ever read the same book. – Edmund Wilson (Nijaké dve osoby nikdy nečítali rovnakú knihu.)
  • Why can’t people just sit and read books and be nice to each other? – David Baldacci (Prečo nemôžu ľudia len sedieť, čítať knihy a byť na seba milí?)
  • Life is about making an impact, not making an income. – Kevin Kruse (Život je o dosahovaní výsledkov, nie zárobkov.)

Ak vás Jakubov projekt zaujal podobne ako mňa, pripájam odkazy na všetko potrebné o Book’s Calling. Srdečne odporúčam instagramový profil bookscalling, verím, že vám občas zastaví a spríjemní deň.

Tak už len ostáva niekde sa vyfotiť a pripojiť hashtag #bookscalling. Nech to aj na Slovensku raší čítaním. :)

A ešte jeden článok o Book’s Calling, ak chcete vedieť ešte viac.

Reklamy