Značky

, ,

Viete to už dávno, nie? Všetko bolo napísané, povedané a my už aj tak mlátime len prázdnu slamu. Lenže!

Všechno, co mělo být řečeno, už někdo někdy řekl. Ale protože nikdo neposlouchal, musí se to zopakovat. (André Gide)

Píšete,Krad jako umelec tvoríte hudbu, štrikujete, pečiete, skladujete nezmysly? Všetko tu už bolo, no podľa Austina Kleona to nikto nerobil tak ako vy. Každý z nás prichádza k iným inšpiračným zdrojom, z rovnakých textov si odnášame rôzne posolstvá, motivujú nás iní ľudia a iné veci, máme odlišné povahy i morálne zásady. A vďaka tomu a aj všetkému ostatnému, čo mi len tak neskrslo práve v hlave, je aj vaša tvorba jedinečná. Jasné ako facka?

Krad jako umelec 1

Amen. Aspoň, že si môžeme vyberať a podľa toho, čo je nám najbližšie, sa môžeme ďalej profilovať. No a príde aj na slová, do dejín filmu už zapísaného, amerického režiséra Jima Jarmuscha.

Krad jako umelec 2

Je to Mŕtvy muž alebo Stranger Than Paradise? Nebude to ako s kávou a cigaretami, ktoré znesiem len v Jarmuschových filmoch? Nuž, to boli len poznámky na okraj, ale nepovedali ste si pri tom Jarmuschovom citáte, že to, čo tvrdí, už predsa dávno robíte? Ja veru áno. Ale nevadí. Austin Kleon aj v tejto knihe ponúka kus motivácie, inšpirácie a jednoznačné odkopnutia od knihy do reality. A preto to opäť, i keď kus menej ako v Ukaž, co děláš!, stojí za to.

Mimochodom, najdôležitejší odsek knihy Kraď jako umělec, ktorému sa určite od čitateľov nedostalo takej odozvy ako by si podľa môjho krajne subjektívneho názoru zaslúžil:

Krad jako umelec 4

A čítajte si to, kým si to nevštepíte! :)

No a teraz sa už pokojne, bez jedného eura vo vrecku, môžete vrhnúť rovno na to najdôležitejšie. Nemusíte hneď na čítanie Austina Kleona (prepáč, Austin), ale skúste rovno na kradnutie, re/akciu, tvorbu. A keď sa na chvíľu utíši váš kreatívny duch, vráťte sa na okamih do Kleonových kníh.

Krad jako umelec 3

KLEON, Austin: Kraď jako umělec. 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativite. Brno: Jan Melvil Publishing, 2012. 160 s.

Reklamy