Daria and books
Lisa and books

Začiatok nového roka býva plný predsavzatí… (Možno keby sme si ich dávali a opakovali začiatkom každého mesiaca, mali by väčší úspech. :D) Každopádne, ja si nijaké nedávam. Aj moje životné ciele (plány), či ako sa tie načechrané idealistické krasotinky nazývajú, si vždy vypália po svojom, takže na tie pravidelne bodám tiež. No a s knihami je to u mňa obdobne. Knižné predsavzatia a výzvy ma míňajú, pretože som schopná žiť jednou knihou aj mesiace, napriek tomu že je počtom strán priútla. (Taktiež som schopná si xyzkrát vypočuť pesničku, ktorá vystihuje moju náladu a párkrát si pustiť pre mňa kultovú scénu zo seriálu či filmu, len aby som s ňou pocitovo ešte pár hodín dumala.) A keďže takéto tzv. v(y)žívačky sú pre mňa dôležitejšie ako cifry, inštitút predsavzatí ignorujem. Hľadanie a nachádzanie takýchto kníh sa nedá naplánovať, dá sa len vylepšiť proces výberu, ale ten mám už zmáknutý – verím svojej intuícii založenej na mojich skúsenostiach.

Je vynikajúcich kníh veľa alebo málo?

Rory Gilmore

Keď som dočítala Tatarkove Navrávačky, ktoré vydalo v roku 2013 Artforum, určite som tvrdila, že výborných kníh, ktoré čitateľovi prežiaria život, rozšíria obzory, tie, z ktorých je pri každej vete nadšený ako malé decko, je málo. Veľmi často sa mi podarí prečítať výbornú knihu. A niekoľkokrát za rok dokonca takú, pri ktorej mám pocit, že keby mala len pár strán, už by som ju vedela naspamäť a spievala (v duchu) a vydupkávala si ju do rytmu ostošesť ako to robím s pesničkami. A možno by stačilo čítať len tie najlepšie knihy stále dookola. (No na také pokročilé cvokárstvo, treba mať veľmi dobre vytrénovanú alebo geneticky odolnú myseľ a celú psychiku, aby ste neskončili v blázinci.) Výborných kníh je dosť veľa, určite viac ako za svoj život stihnem prečítať, no postupne nasávam tie, ktoré prejdú sitom a čo najviac si ich užívam.

Čím menej čítaš, tým lepšie!

Čo sa týka tohto tvrdenia, myslím, že sa dá praktizovať z asi štyroch dôvodov:

1. nečítate vôbec (to dokážu snáď len hejteri kníh),

2. ste lemra,

3. povinnosti vám čítanie nedovolia a pár iných aktivít má nad knihami navrch (to sa mi stáva napríklad v lete kvôli turistike) alebo

4. potrebujete viac priestoru na spracovanie kníh, meditovanie nad nimi, rozplývanie sa, neznášate blížiaci sa koniec geniálnej knihy (ak ste sa k tomuto dôvodu ešte nedostali, odporúčam vyskúšať).

Sústreďte sa na obsah i formu. Robte si výpisky z kníh alebo ak patríte medzi tých nemilých barbarov, tak pre mňa za mňa aj do kníh. Zotrvávajte v prečítaných myšlienkach, nechajte ich uletieť ďalej, vytvoriť sieť asociácií. Výborné knihy si to zaslúžia. Váš čas vyhradený na ich samotné čítanie i oddychový medzi/čas na spracovanie ich podnetov, myšlienok, príbehov, názorov a podobne.

Pomaly ďalej zájdeš.

Čím menej čítaš, tým viac stíhaš prežívať.

(Nielen knihu, ale aj život!)

Black Books