Cena ako pozitívum? Nižšiu cenu za e-knihu ako za papierovú knihu mienim paradoxne považovať za nevýhodu. Vzhľadom na nižšiu cenu e-kníh sa väčšina knihomoľov uchýli k nákupom ich väčšieho množstva. Možné plus pre predajcov a vydavateľov (v prípade, že je cena vhodne nastavená), no aj výrazné mínus pre čitateľov. Áno, vaša knižnica bude objemnejšia, aj keď len digitálne, no z vlastnej skúsenosti upozorňujem na zvýšenie úrovne frustrácie, keď nestíhate prečítať všetko, čo doma máte, na čo máte chuť, čo by ste už mali radi prečítané. A aký je zmysel vlastníctva dlhodobo neprečítanej e-knihy?

Čítať môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Aby ste prekonali prvý zmienený problém (vlastníctvo väčšieho množstva neprečítaných kníh), môžete sa nechať opantať presvedčeniami e-knižnej „lobby“, že vďaka praktickosti e-kníh budete mať na čítanie viac času a príležitostí. Veď bez väčších problémov môžete čítať v ordinácii u lekára, v rade na úrade, v autobuse, ale aj kdekoľvek inde hoc aj tisíc stranový román a nemusíte sa ani obťažovať jeho „reálnym“nosením. Ale má to aj tienistú stránku. V prostriedkoch MHD či vo vysnívanom pokojnom kupé nepanujú vždy podmienky vhodné na čítanie. Spolucestujúci sú občas hluční a ani počúvanie hlasnej hudby tento problém nevyrieši. Iste sú knihy, pri ktorých čítaní sa potrebujete sústrediť menej, ale nesústredíte sa najlepšie v úplne pokojnom a pohodlnom prostredí domova? Akýkoľvek rušivý element, napr. len otvorené okno vo vlaku, odpútava pozornosť a znižuje úroveň porozumenia textu. Nesústredí sa vám lepšie pri čítaní papierovej knihy ako e-knihy? Ja mám dojem, že mne áno. Aj pri štúdiu som si rýchlejšie osvojila text z papiera, ktorý sa mi aj po vizuálnej stránke v pamäti lepšie zafixoval. Na skúške som sa následne rýchlejšie zorientovala, kedy som sa nejaký pojem učila a s akou témou súvisí. Podobné je to aj so zapamätaním príbehu a jeho fixáciou na fyzickú knihu – jej obálku, veľkosť, textúru, vonkajší i vnútorný dizajn a podobne. Znižujete tým možnosť, že si niektorý príbeh s odstupom času priradíte k inej knihe. Do pozornosti odporúčam článok Obrazovka nebo tisk? Mozek lépe pracuje s papírem a verím, že vás zaujme aj článok Čaká knihy osud vinylov?

Životnosť e-kníh. V akých formátoch existujú a na aké prístroje sú odkázané? Knihy sú prevažne z papiera, ale z čoho všetkého sú elektronické prístroje (čítačky, mobily, počítače)? Ako dlho vydržia formáty a prístroje určené pre e-knihy? Nie je výnimkou, že súčasné notebooky ledva prežijú dva roky nášho viac či menej šetrného používania. Keď odíde elektronika, zvykne sa tiež stať, že o niektoré súbory vďaka našej neopatrnosti prídeme. Poznáte diskety? Myslíte, že súčasné formáty e-kníh nás prežijú dlhšie ako papierové knihy? Ako e-knihy si viem predstaviť predovšetkým knihy, ktoré sú ako spotrebný tovar – stačí ich prečítať raz. A tie si snáď môžete požičať aj v knižnici alebo ich nečítať vôbec, keď nestoja za druhé čítanie. Aj preto odporúčam papierové knihy. Mimochodom, papierové vydanie môže vekom nadobudnúť krásnu hodnotu nielen pre vlastníka, ale celkovo pre spoločnosť a prípadného nového kupca. Prečo neinvestovať peniaze do krásnej knižnej verzie, ktorá vám spríjemní bývanie, splní svoj účel na čítanie a po mnohých rokoch bude artefaktom a skutočným dedičstvom? Nemusí ísť o nové knihy, antikvariáty často ponúkajú aj za zlomok ceny krajšie, aj keď ošúchanejšie, staršie vydania a niekedy dokonca s lepším prekladom (oboje sedí napríklad na knihu Biely Tesák z roku 1955).

Nezáleží na tom koľko kníh prečítate, ale ktoré a čo si z nich odnesiete.

Postoj k e-knihám sa určite odvíja od charakteru človeka, povahy, priorít. Záleží na tom, aký ste druh čitateľa a zhromažďovateľa či zberateľa kníh. Na niektoré úskalia e-kníh akoby ich milovníci resp. obhajovatelia či jednoducho používatelia zabudli alebo si ich neuvedomovali. Väčšinou sa stretávam len s pozitívnymi článkami, výhodami, obhajobou e-kníh. Hlasy z druhej strany síce sú, mnohokrát vo veľkom, ale akoby im rýchlejšie dochádzal hlas a argumenty. Tak som sa snažila vypichnúť nevýhody, ktoré sú málo či takmer nepoužívané, ale určite stoja za zmienku a zamyslenie a snáď som ponúkla triezvejší pohľad na ne/výhody e-kníh.

Som zvedavá na vaše komentáre, či ste sa v niečom našli, čo sa vám argumentačne nezdá, ako sa vám pozdávali názory v pridaných článkoch a pod. Primárnym účelom článku nie je presvedčiť vás, že e-knihy sú zlo, ale upozorniť na atribúty, ktoré sú podľa môjho názoru žiaľ prehliadané a bagatelizované.