Značky

, , , ,

Kvitek karminovy a bilyMichel Faber. Spisovateľ, ktorého 920-stranová kniha Kvítek karmínový a bílý z roku 2002 tento mesiac konečne skončila na pultoch kníhkupectiev. Desať rokov práce sa určite odzrkadlilo na dokonalosti prekladu, odporúčam vám týchto pár otázok, na ktoré prekladateľ Viktor Janiš odpovedal. Viktoriánske Anglicko a v ňom vsadený príbeh devätnásťročnej prostitútky Sugar, ktorá nezaprie svoju inteligenciu. O knihe sa píše ako o veľkom románe devätnásteho storočia, napísanom v dvadsiatom prvom storočí a nielen rozsah, ale už aj obal českého prekladu knihy sa ma ani nemusí snažiť presvedčiť, že je tomu tak. Uverila som a raz vám napíšem či ma obálka, ale v kombinácii s autorom a príbehom to snáď nie je možné, oklamala.

kniha Kamiony VolvoAk ste ešte nečítali nič od nórskeho autora Erlenda Loeho, tak novinkou Kamióny Volvo asi nie je vhodné začať, keďže je pokračovaním titulu Doppler. Každopádne, Doppler. Unavený otec sa odsťahuje do stanu do lesa a naozaj sa dokáže prispôsobiť tomu, že je odkázaný sám na seba, lov a zber, ale nie v supermarkete, no v prírode. Alebo to nakoniec nebude až také jednoduché, vydržať bez obľúbenej čokolády a mlieka? Inak Naivne. Super. :)

Dedo Gus a jaKeith Richards, áno, ten z Rolling Stones, napísal knihu Dedo Gus a ja. Je určená nielen pre deti, ale aj pre všetkých viac či menej dospelých milovníkov hudby. Starý otec Keitha Richardsa hrával v džezovej kapele a ako je zrejmé, na Keitha to malo vplyv. V knihe nájdete aj rodinné fotografie, ale najmä perokresbové koláže Keithovej dcéry Theodory.

Podivna knihovna Haruki MurakamiOpäť Haruki Murakami. Doplním si knihu Spánek o titul, ktorý vychádza v rovnakej edícii zas s ilustráciami Kat Menschik, Podivná knihovna. Keď si nabudúce pôjdem niečo požičať, budem dúfať, že aj tá moja knižnica nie je normálna. Bude vo mne vyvolávať klaustrofóbiu, vychodím v nej túlavé topánky a oprášim zvedavé zmysly až ma rozomelie. Vraj ma na konci aj vyvráti z prítmia a oslepnem. Ale ešte neviem ako Murakami knihu Podivná knihovna zakončí a ani ako začne, to len tá moja návšteva knižnice ma vždy vtiahne do inej galaxie. A takto to potom vyzerá…

OSTATNÉ TIPY Z RÝCHLIKA:

Možno ste postrehli, že vyjde životopis Benedicta Cumberbatcha, seriálového Sherlocka Holmesa z BBC. A džez sa ani v tomto tisícročí nestratil, ja mám dokonca pocit, že sa novoobjavil, preto vás možno poteší kniha Šesť príbehov džezového veku a iné poviedky od klasika Francisa Scotta Fitzgeralda. A keďže milujem Kázne Daniela Pastirčáka, poobzerám sa po jeho novej detskej knihe O kresbe, čo ožila.

A nakoniec detská kniha s extra dlhým názvom Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujarová. Vianočný hit, z ktorého určite nebudete mať miš-maš. :-)Vianočka Udatný

Reklamy